niedziela, 6 października 2013

Zapachy jesieniKażdemu z nas jesień kojarzy się z czymś innym. Jednemu od razu przychodzą na myśl kolorowe liście, innej osobie krótsze dni, konieczność ubierania się „na cebulkę” i długie wieczory. Czasem myślę, że mam nadprzeciętnie rozwinięty zmysł węchu, gdyż wyczuwam najmniejsze zmiany zapachu. Może dlatego jesień kojarzy mi się z intensywnymi, korzennymi zapachami. Zarówno jesienią jak i zimą uwielbiam otaczać się takimi dodatkami, które w swoim składzie mają rogrzewające przyprawy. Przemycam je w postaci świeczek, herbatek, zmieniam również perfumy na te o cieplejszej woni.
·        
 Cynamon-pozyskiwany jest z kory głównie cynamonowca cejlońskiego. Jego dobroczynne właściwości były już doceniane w starożytności. W farmacji stosowana jest kora cynamonowca Cinnamomi cortex oraz olejek Oleum Cinnamomi . Cynamon pomaga  w zaburzeniach przewodu pokarmowego, wzdęciach, stanach spastycznych. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, więc może być podawany jako środek zwiększający łaknienie i regulujący trawienie. Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie. Pojawiają się doniesienia naukowe, że codziennie dodawanie cynamonu np. do porannych płatków lub kawy może pomagać walczyć z cukrzycą, ponieważ  zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.                                          
Ja polecam peeling kawowo-cynamonowy- mieszamy kilka łyżek fusów z kawy, łyżkę cynamonu oraz oliwy z oliwek. Wmasowujemy w ciało. Zawarta w kawie kofeina pomaga również redukować cellulit.
·        
 Imbir-przyprawę otrzymujemy z kłącza imbiru lekarskiego. Świetnie działa w przeziębieniach. Działa odkażająco i rozgrzewająco. Stosowany jest również jako środek przeciwwymiotny np. w chorobie lokomocyjnej ze względu na zawartość gingeroli i szoagoli. Imbir dzięki działaniu przeciwzapalnemu zalecany jest również w bólach mięśniowych oraz chorobach reumatycznych. Ja polecam kupować kłącze imbiru w całości i zetrzeć je samemu, unikamy wówczas dodawanych substancji stabilizujących.
·          
Kardamon-ma łagodny smak, wyczuwalna jest kamfora. Stosowany jest jako środek wzmacniający, stosowany w stanach wyczerpania. Usprawnia procesy trawienia, poprawia przemianę materii. Może być pomocny w walce z dodatkowymi kilogramami. Posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz może być pomocny w odświeżeniu oddechu:)

Jesienną porą lubię przygotować sobie aromatyczną herbatę. W rondlu doprowadzam do wrzenia wodę. Wrzucam łyżeczkę cynamonu oraz po pół łyżeczki kardamonu i imbiru. Przykrywam  i czekam aż woda się przestudzi. Następnie dodaję sok z połowy cytryny i zieloną herbatę. Czekam aż całość się zaparzy i przecedzam:) Piję owinięta w koc oglądając ulubiony film, zagryzając zbożowym ciasteczkiem.
                                                                             (www.weheartit.com)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz