poniedziałek, 23 września 2013

Śniadanie mistrzówMyśl o miejscu w internecie, w którym będziemy mogły pisać o swoich codziennych przemyśleniach chodziła nam po głowie od dawna. Dziś postanowiłyśmy wcielić ją w życie. Zdajemy sobie sprawę, że blogów o jedzeniu, modzie,wydarzeniach, kosmetykach i zdrowym stylu życia jest wiele, jednak ten ma być naszym spojrzeniem na przyjemną stronę codzienności.

Zaczynam  od śniadania, które  ostatnio wyjątkowo często u mnie gości. Klasyczna owsianka większości kojarzy się z niezbyt smaczną papką, którą rodzice uporczywie starali się nam wciskać w dzieciństwie. Ja swoją miseczkę płatków owsianych  przez kilka tygodni starałam się ulepszać aż doszłam do wersji optymalnej.
4 łyżki płatków owsianych górskich (ok. 35g)
1 średniej wielkości banan
1 łyżka płatków migdałowych
1 łyżka wiórków kokosowych
1 łyżka rodzynek
½ startego jabłka
1 łyżka domowego dżemu wiśniowego
Płatki wsypuję do miseczki już wieczorem i zalewam wodą o temperaturze pokojowej, odpowiadającej podwójnej objętości płatków. Pozostawiam do rana aby napęczniały. Rano podgrzewam je w małym garnku. Dodaję pokrojonego w plastry banana, migdały, wiórki  oraz jabłko. Podgrzewam je przez kilka minut. Na końcu dodaję łyżeczkę dżemu. Tak przygotowana miseczka owsianki potrafi mnie nasycić aż do południa. Przygotowanie jej zajmuje tylko kilka minut i jest świetna alternatywą dla kanapek.
100g płatków owsianych dostarcza 370kcal ( w tym 11,9 g białka, 7,2 g tłuszczu, 69,3 g węglowodanów, 6,9 g błonnika).
Zjadając  miskę płatków dostarczamy węglowodanów złożonych, które są wolniej trawione przez nasz układ pokarmowy niż węglowodany proste. Energia uwalniania jest z nich wolniej, w wyniku czego sycą nas dłużej. Owsianka jest również doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego czyli beta-glukanu. O pozytywnych właściwościach błonnika nie będę się rozpisywała bo już wszędzie wszystko zostało powiedziane. Mówiąc najprościej, działa jak szczotka, która wymiata szkodliwe produkty przemiany materii. Płatki owsiane są też kopalnią witamin ( B6, B1, kwas pantotenowy) oraz minerałów (magnez, żelazo). Znajdują się również w nich kwasy tłuszczowe, przede wszystkim te nienasycone tj. linolenowy oraz oleinowy będące niezwykle istotne w naszej codziennej diecie. Ziarno owsa jest również bogate w aminokwasy egzogenne , szczególnie lizynę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz